Border collie - aktywność

BORDER COLLIE - co możemy z nim uprawiać:


Border Collie to psy bardzo uzdolnione. Jest wiele dziedzin, w których się mogą doskonale sprawdzić. Oczywiście nie ma pewności, że każdy szczeniak tej rasy będzie prodysponowany do wszystkich pokazanych przez nas dziedzin, jednakże jest duże prawdopodobieństwo, że sprawdzi się doskonale w wiekszości z nich. Biorąc szczenie najlepiej mieć zarys sportów/pracy, w której będzie on mógł się sprawdzać. Nie należy jednak zapominać o indywidualności każdego psa. Jednego najbardziej będzie bawiło frisbee, innego obedience, a jeszcze innego np. ratownictwo. Pewne pradyspozycje możemy ocenić juz przy wyborze psa - młodego szczeniaka, jednak nie wszystkie.

Agility

Jest to dyscyplina bardzo lubiana przez tą rasę.
Agility polega na pokonywaniu kolejnych, coraz trudniejszych układów torów.
Pies jest prowadzony przez własciciela po torze, składającym się z przeszkód, które pies musi przeskoczyć - (hopki, skok w dal), z takich, po których musi przebiec na pewnej wysokości i pod stromym kątem, nie zeskakując tylko do końca dotykając łapami przeszkody (kładka i palisada), slalomu, gdzie pies musi poruszając się slalomem, jak najszybciej przebiec przez szereg tyczek, tuneli, w które pies musi wbiec i wybiec drugą stroną oraz huśtawki, gdzie pies własnym cięzarem powinien przechylić huśtawkę i również zbiegając do końca dotykać łapami do przeszkody - nie zeskakując.

W agility bardzo ważny jest kontakt psa z przewodnikiem. Tor za każdym razem jest inny, więc pies musi być bardzo skupiony i uważnie podążać za wskazówkami przewodnika. Dyscyplina ta podzielona jest na klasy, A0, A1, A2, A3. Organizowane są zarówno nieoficjalne zawody, jak i zawody o Puchar Polski.
W Polsce jest już wiele klubów, w których możemy ćwiczyć agility ze swoim psem:

Warszawa: Alternatywa, Fort, Baritus, Cavano, Graf, Hopsa, Russ
Sopot: Bat
Wrocław: Artemis, Dssk, Agility de Luks, Virago's
Szczecin: Hop, Psie Ranczo
Poznań: ABC
Łódź: For fun
Częstochowa: Jump,Jump,Jump
Białystok: Alpi, Radosny pies
Katowice: http://www.agility.katowice.pl/
Włocławek: Agility psi sportFrisbee

Kolejny sport, w którym bordery doskonale sobie dają radę. Wiele z nich szaleje za latającymi talerzykami. Sport stosunkowo stary, jednakże do Polski dotarł dopiero w latach 90-tych, a jego rozkwit możemy przypisać dopiero na lata 2005-2006, dzięki osobom, które zrobiły bardzo wiele dla tego sportu w Polsce - Darkowi i Ani Radomskim. To oni rozpoczeli cykl zawodów Dog Chow Disc Cup i prowadzą to nieprzerwanie i profesjonalnie!
We frisbee mamy również podziały na poszczególne klasy i konkurencje.
OPEN: to najbardziej widowiskowa konkurencja. Składa się z dwóch rund freestyle ( w rytm muzyki przewodnik z psem wykonują przeróżne ewolucje zakończone złapaniem dysku ) i jednej rundy mini distanse ( przewodnik rzuca psu talerz w linii prostej, w okreslonym czasie. Najlepsze rzuty - zlapane, liczą się do punktacji).
Time trial - tu decyduje szybkość: pies jak najszybciej musi przyniesć dwa razy rzucony dysk.
Mini distanse - pies i przewodnik mają 60 sekund na rzuty po prostej.
Long distanse - liczy się tu długość złapanego przez psa rzutu.
Młode psy mają swoją specjalną klasę, gdzie mogą bawić się w bardziej bezpieczny dla nich sposób.

fot.Beata DubielKluby w których możesz ćwiczyć frisbee ze swoim psem:

Warszawa: Discbusters, Disckillers
Wrocław: Woof, Artemis
Szczecin: Psia Farma

Obedience

Jest u nas to stosunkowo młoda dyscyplina. Dopiero w latach 2003-2004 pojawiło się u nas małymi kroczkami, posłuszeństwo wg. regulaminu obedience. Do tej pory mieliśmy tylko PT. Główna różnica miała być taka, by kładziono nacisk na predyspozycje, na pozytywne szkolenie, kontakt psa z przewodnikiem i chęć współpracy.

Obedience jest rozgrywane wg. róznych regulaminów, każdy kraj ma swoje własne reguły. JEdynie klasa międzynarodowa posiada takie same regulaminy.
Jest to bardzo ciekawy sport, jednak nie wszystki bc lubią tego typu pracę. Niemniej jednak i tak są najliczniejsze wśród zawodników tej dziedziny.

Mamy kilka klas: "0", "1", "2" i klasa mistrzowska

Skala trudności rośnie wraz z klasami. Pies, który ćwiczy ten sport powinien być zrównoważony i odporny psychicznie.

Regulamin obedience na stronie GKSP

fot.Alicja Matejuk

Flyball

Jest to sport drużynowy. Bardzo rozrywkowy i pełen emocji. Każda drużyna składa się z czterech psów, które mają za zadanie jak najszybciej pokonać tor składający się z czterech płotków, złapać piłkę ze specjalnej maszyny wyrzucającej ją po uderzeniu w nią łapami i w ten sam sposób (skacząc przez płotki) wrócić jak najszybciej, po to aby następny pies mógł wystartowac. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza ukończy bieg. Border collie uwielbiają ten sport. Można traktować ten sport jako świetne spędzenie czasu ze swoim psem, ale można również uczestniczyć w zawodach. Jednak aby wystartować w nich, potrzebne są regularne treningi z całą drużyną.Gdzie psy biegają za latającą piłeczką w Polsce :

Warszawa: Discbusters, Fort
Katowice: The Borders
Wrocław: Artemis

Pasterstwo

Możemy traktować tę dyscyplinę jako pracę - kiedy mamy gospodarstwo, stado owiec, krów, koni lub innych zwierząt gospodarskich. Na całym świecie jest też sportowa strona pasterstwa. Organizowane są zawody, triale. Border collie będzie najszczęśliwszy móc uczestniczyć w tej dyscyplinie. To do pasterstwa właśnie ma największe predyspozycje. Jesli tylko masz możliwość posiadania owiec i regularnych treningów, jest to coś co z powodzeniem możesz robić ze swoim border collie.
Jesli jednak mieszkasz w mieście, masz owce tylko u gospodarza na wsi, nie na codzień, to nie jest to najlepszy pomysł. Psy są po to by pomagać w gospodarstwie, zaganiać zwierzęta, ale nie powinno być tak, że kupuje się owce po to by zapewnić swojemu psu weekendową atrakcję. Chyba, że jeżdzimy codziennie do owiec, dbamy o nie - to tez zwierzęta! I przygotowujemy psa do egzaminów.

Na stronie GKSP mamy dostępne regulaminy:

regulamin organizacji imprez pasterskich
regulamin egzaminów pracy psów pasterskich
regulamin próby instynktu pasterskiego PIP
regulamin zawodów pasterskich w stylu angielskim


Ratownictwo terenowe i gruzowe

Trudno to nazwać sportem, choć są zawody psów ratowniczych. Ratownictwo nazwałabym pracą. Border collie w tej roli radzi sobie bardzo dobrze. Jednak nie jest powiedziane, że każdy. Psy, które nadają się do tej pracy muszą wykazywać duże zrównoważenie, nieustraszoność, chęć kontaktu z obcymi ludźmi, zainteresowanie obcym zapachem. Muszą cechować się dużą tolerancją na dzwięki, wysokości, stres. Szkolenie takiego psa trwa przez całe jego życie, jest bardzo czasochłonne. I kluczowym elementem jest również przewodnik. Nie każdy potrafi zostać właścicielem psa ratowniczego.
W Polce ratownictwo rozwija się głównie przy jednostkach OSP i GPR.

OSP Wrocław, OSP Gdańsk, OSP GRS Poznań, GPR Wielkopolska, GPR Łódź, GPR Nowy Sącz, OSP Kęty,

Psy pomocnicy dla niepełnosprawnych
Psy słyszące
Psy dla ociemniałych


Border collie to bardzo bystre psy, które mogą być bardzo pomocne w pracy z niepełnosprawnymi. Nie jest to jednak rasa, która sprawdza się w tym najlepiej. Charakter collie nie jest tak mocny jak np. charakter labradora. Jest duzo większe prawodpodobieństwo trafienia na odpowiedniego psa wśród retrieverów niż wśród borderów. Niemniej jednak zdażają się psy tej rasy pracujące w tych dziedzinach.
Najlepiej sprawdzają się jako tzw. Psy słyszące, dla osób głuchych. Potrafią świetnie nauczyć się wyłapywać dzwięki z otoczenia i alarmować o tym swojego pana.
Praca jako pies pomocnik dla osoby niepełnosprawnej jest bardzo trudna. Pies powinien być cały czas przygotowany do pracy. Więc też powinien nauczyć się odpowiednio wypoczywać w chwilach wolnych. Na czym polega taka praca: - spokojne podążanie przy wózku inwalidzkim, podawanie przedmiotów, przyciąganie ciężkich toreb, wózka, otwieranie i zamykanie drzwi, zapalanie i gaszenie światła, etc..

Jeśli masz czas i możesz uczyć swojego border collie w tym kierunku - niekoniecznie na potrzeby osoby niepełnosprawnej - będzie to dla niego świetny trening umysłowy.
Oto kilka przykładów czego możesz nauczyć psa:
Nasze wszystkie psy uczone są w tym zakresie i bardzo dobrze to wpływa na ich zachowanie
 
Magdalena Michalska
+48 792 737 176

Piotr Michalski
+48 792 246 076

Kontakt meilowy:
psiejstwo@gmail.com

KIELNO/koło Gdyni - POLAND