Historia najlepszego psa zaganiajacego

  Na terenach Wysp Brytyjskich psy owczarskie pracowały od dawien dawna. Wypas owiec na rozległych i często górzystych terenach byłby bez nich niemożliwy.

Najprawdopodobniej psy owczarskie pochodzą od psów z Półwyspu Iberyjskiego. Przybyły one na Wyspy Brytyjskie wraz z Rzymianami podbijającymi nowe tereny. Różnice klimatu i terenu oraz zmieniające sie warunki ekonomiczne , powodowały , że w różnych miejscach preferowano różne typy psów. Selekcjonowano je na konkretne potrzeby.

Wiadomo napewno , że współczesne psy owczarskie pasące "okiem" zostały wyhodowane przez pasterzy z "Border country".
Jest to teren na pograniczu Szkocji i Anglii.
Nazywali oni swoje psy collie , co w starym celtyckim dialekcie Q oznacza użyteczną rzecz.
Na przestrzeni lat wyhodowali oni na swoje potrzeby psy lekkie , wytrzymałe , szybkie , pracujące samodzielnie i niesamowicie inteligentne . Nie rozpędzały ani nie kaleczyły owiec jak inne mniej wyspecjalizowane owczarki. Pomagały za to przy wypasie owiec , pilnowały , gromadziły i zaganiały stada.

      W koncu XIX wieku pasterze zaczeli organizowac zawody pasterskie. Początkowo były to lokalne i amatorskie konkursy, które z czasem przekształciły sie w wielkie imprezy połączone z aukcjami owiec i psów.
Zwrócono wtedy uwagę na zdolności psów z pogranicza Anglii i Szkocji. W 1873 r zostały one pierwszy raz zaprezentowane na Sheep Dog Trails i stały sie bezkonkurencyjne.      Pierwszym zwycięzcą tych zawodów był urodzony w 1893 Old Hemp i to on jest założycielem linii prowadzącej do współczesnych border collie. Ten czarno- biały pies o długim prostym włosie ,z pół stojącymi uszami miał około 52 cm wzrostu i ważył około 20 kg .Jego proporcje w pózniejszym czasie stały sie wzorcem dla standartu rasy.      Innym słynnym psem był Kep , zwycięzca międzynarodowych zawodów w 1908 i 1909.

      W 1906 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Psów Pasterskich -ISDS (International Sheep Dog Society).
Na początku organizacja ta działała na terenie Szkocji. Rejestrowała i zbierała informacje na temat rodowodów , rejestrów i metryk dla working sheepdogs a psy wpisywano w rejestr "on merit" czyli na podstawie prób pracy. Obecnie ISDS jest jedną z najbardziej wpływowych organizacji psów pasterskich.

      Nazwa Border Collie powstała w roku 1916 i wprowadził ją James Reid , długoletni sekretarz ISDS ( i również hodowca bc).
      ISDS od samego początku było zagorzałym przeciwnikiem udziału workng sheepdogs na ringach wystawowych ( pomimo oficjalnej nazwy czyli border collie , ISDS uparcie nazywało swoje psy working sheepdogs). Zresztą idea ta nie podobała sie również samym pasterzom. Uważano ,że psy te zatracą swoje walory użytkowe na rzecz walorów wystawowych.
Jednak po II wojnie światowej border collie trafiły do miast ( podobno były to psy które nie sprawdziły sie wystarczająco przy owcach ) i okazały sie bezkonkurencyjnymi psami w zawodach posłuszeństwa. Ale tu nastąpił zgrzyt, bo aby pies mógł brac udział w poważnych konkursach organizowanych przy okazji wielkich wystaw musiał byc zarejestrowany , a oficjalnie rasa border collie nie istniała.
Dopiero w 1976 po długich dyskusjach pomiędzy British Kenel Club i ISDS doszło do kompromisu.Zarejestrowano rasę BC i ustalono dla niej wzorzec oraz uregulowano sposób nadania tytułów. Championy wystawowe postanowiono oznaczac skrótami Sh.Ch. ( Show Champion ) aby nie mylic z Championem Pracy. Tytuł pełnego championa mógł uzyskac pies , który zaliczył próby pracy przy stadzie.
      Border Collie rozpowszechniły się wszędzie tam gdzie wypasano stada owiec a więc w Australii , Nowej Zelandii , USA , Kanadzie.
Rozwój rasy w Australii i Nowej Zelandii miał miejsce dzięki najlepszym psom sprowadzonym z Anglii.
      Obecnie w N.Zelandii hoduje sie dwa różne typy bordera. Krótkowłosy pracujący przy owcach i bydle , oraz typ wystawowy który pojawił sie w latach 70-tych ,znacznie mocniejszy i bardziej ofutrzony.
      W Australii bordery są bardziej wyrównane w typie , często łączące cechy użytkowe i urodę.
      W Kanadzie i USA bordery hoduje się niemal wyłącznie w celach użytkowych. Ale od roku 1995 można je również wystawiac. Są jednak znacznie mniejsze , standart rasy to 45 cm. wkłębie.
      Do Europy bordery trafiły w latach 50-tych . Najpierw pojawiły się w Niemczech i Szwecji i były to psy użytkowe. Na wystawach zaczęły pokazywac sie w latach 70-tych.

tekst Barbara Dungiel

cd nastąpi...źródła
**Alison Hornsby THE ULTIMATE BORDER COLLIE Howell Book House 1998r.
***Anna i Mirosław Redliccy BRYTYJSKIE PSY PASTERSKIE Mako Press 2000r.

 
Magdalena Michalska
+48 792 737 176

Piotr Michalski
+48 792 246 076

Kontakt meilowy:
psiejstwo@gmail.com

KIELNO/koło Gdyni - POLAND