Podgryzanie

Twoj szczeniak podgryza?

 

To normalne. Naucz go czego chcesz w zamian!

 


Wszystkie szczeniaki lubią się bawić, mocować i podgryzać nawzajem. Kiedy przychodzą żyć z nowymi włascicielami, chcą się bawić w ten sam sposób. Nie zdają sobie sprawy, że nasza skóra jest delikatniejsza niż futro ich rodzeństwa i czasem te podgryzania naprawdę bolą.
Im bardziej użytkowa linia border collie, tym więcej lubią podgryzać i szarpać. Tak naprawdę powinniśmy się z tego cieczyć, ponieważ jest to ogromnie duży potencjał do pracy. Można to wspaniale wykorzystać w szkoleniu.


W gnieździe suka i rodzeństwo dają szczeniakowi znać, kiedy jego gryzienie jest zbyt mocne. Suka wstaje i odchodzi, lub warknie jeśli jest naprawde upierdliwy szczeniak,  rodzenstwo piszczy i przestaje sie bawić, odchodzi. 
Szczenię, które było zabrane z gniazda zbyt wcześnie, albo które nie miało rodzeństwa, może być szczególnie gryzące, bo nie nauczyło się kontrolowanego gryzienia w sposob naturalny.
Rownież wyrzynanie sie zębów może być przyczyną gryzienia, bo szczeniak chce coś mieć w pysku do gryzienia i łapie co mu wpadnie w zeby. 

Najlepszą defensywą jest management w połaczeniu z warunkowaniem instrumentalnym.

 

 

  Nie pozwalaj szczeniakowi bawić się Twoimi rekami i ubraniem. Zatrzymaj taką zabawę i odejdź. Jeźeli gryzienie zawsze zatrzymuje zabawę, gryzienie rak i ubrania bedzie pojawiało sie rzadziej i rzadziej. KONSEKWENCJA!
Często to wystarczy, żeby wygasić zabawowe podgryzanie, ale nie zawsze. Bardziej zawzięty szczeniak potrzebuje dalszego postępowania.

 

  Miej wygodne i bezpieczne miejsce, gdzie możesz zostawić szczeniaka samego gdy sie z nim nie bawisz, albo nie możesz go pilnować. Kojec z posłaniem i paroma zabawkami albo jakieś odgrodzone miejsce.
Gryzące szczeniaki idą do swojego miejsca na jakiś czas.(np. 15 minut )

 

  Kiedy szczenie złapie Cię za ubranie, przestań natychmiast się poruszać. Ruch wydaje sie psu zabawą w polowanie. Zabawa się kończy dla psa, kiedy się przestajesz ruszać.

 

  Kiedy szczeniak łapie np rękę czy sweter, odczep go delikatnie i podaj szybko odpowiednie zastępstwo - zabawkę do gryzienia typu szarpak, coś miękkiego i długiego, np stary ręcznik z węzłami i poruszaj nim tak aby przekierować uwagę szczeniaka. Trzymaj parę takich pod ręką na zastępstwo w każdym pokoju. Mogą to być np pluszaki z długimi uszami czy nogami, sznur, stara skarpeta z piłką tenisową w środku,  itp. Zmieniaj te zabawki.


 

  Daj szczeniakowi coś, co wolno mu gryżć, podczas gdy Ty drapiesz go po grzbiecie i brzuszku. To mu pomoze zrozumiec, ze te rzeczy sa OK do gryzienia. Niektore psy nauczą się w ten sposob łapac zabawke do pyska zanim do Ciebie podejdą, żeby pokazać, że znają zasady. Nagradzaj to drapaniem i czochraniem.

 

 

Pamiętaj, że gryzienie u psów to normalne zachowanie. W świecie psów szczenięta, młode psy a nawet czasem starsze, bawią się z użyciem zębów. Psu jest ciężko zrozumieć, że człowiek jest inny. Musisz być cierpliwy i konsekwentny. W końcu pies zrozumie. Border collie to jedna z mądrzejszych ras, tak więc nie powinno wam to zająć zbyt dużo czasu.

POWODZENIA!! :)
 

  
 
Magdalena Michalska
+48 792 737 176

Piotr Michalski
+48 792 246 076

Kontakt meilowy:
psiejstwo@gmail.com

KIELNO/koło Gdyni - POLAND