Slowniczek

BORDER COLLIE - słowniczek skrótów używanych w kontekscie naszej rasy:


ISDS - International Sheep - Dog Society

Jest to związek założony w 1906r. przez kilku pasterzy. Celem tej organizacji jest podtrzymywanie i rozwijanie pasterskich zdolności psów rasy border collie. ISDS prowadzi Stud Book czyli księgę rodowodową ISDS, gdzie wpisuje się psy tej rasy.
Kiedy pies może mieć numer ISDS:
- pochodzi z miotu obojga zarejestrowanych tam rodziców
- okazuje sie wyśmienitym psem pracującym stylem tej rasy i zdać egzaminy/zawody pasterstkie na wysokim poziomie (jego potomstwo ma już wtedy też wpis do księgi ISDS)

Związek ten w przeciwieństwie do Związków typowo wystawowych jak np. FCI, stawia jako główny cel psychikę bordera. Stąd właśnie tak zróżnicowany wygląd psów tej rasy. Wg. ISDS border collie to głównie jego praca a nie wygląd.


TRIAL

Umiejętności pracy psa pasterskiego można ocenić na tzw. trialach - czyli zawodach pasterskich.
Polegają one na przeprowadzeniu owiec przez psa, w ograniczonym czasie, przez dokładnie wyznaczoną trasę pełną przeszkód. Pies współpracuje z pastrzem, który w zależności od klasy może albo poruszać się po terenie albo (w wyższej klasie) stać na samym początku i posługiwać się z tego tylko miejsca komendami słownymi i gwizdami.
Pierwotnie zawody były organizowane głównie po to aby wyłonić najlepsze psy i zasilić nimi hodowlę.


PIP - Próba Instynktu Pasterskiego

W niektórych krajach organizowane są przy zawodach pasterskich tzw. PIPy.
Mają one na celu sprawdzić całkiem świeżego psa. Pies, który nigdy nie widział owiec jest puszczany do owiec, które znajdują się w koszarze (decyzją sędziego mogą one być z koszaru wypędzone ).
Sędziowie oceniają instynkt psa. Pies powinien obiegać koszar, znajdować się po przeciwnej stronie przewodnika ( utrzymywać tzw. balans) .
Pies musi zwracać uwagę na owce przez przynajmniej 5 minut.
Postawa psa powinna byc obnizona, ogon w dole. Pies musi być skoncentrowany na owcach ale jednocześnie być odwoływalny przez przewodnika.
Nie może wykazywać lękliwości czy agresji, nie powinien szczekać.


Outrun - obieganie

Jest to termin używany w pasterstwie. Pies podbiega, wyprzedza owce i je obiega łukiem. O tym jak duży jest to łuk decydują głównie cechy wrodzone. Ten kąt obiegania decyduje o przydatności danego psa do pracy z dużym bądź małym stadem. Według Coppingerów outrun jest częścią wstępnej fazy łowczej u psów rasy border collie. Pies z dobrym naturalnym obieganiem zwykle utrzymuje odpowiedni dystans pomiędzy sobą a owcami podczas pracy. Oczywiście podczas treningu możemy pracować właśnie nad poprawą tego elementu.


Komendy pasterskie

Przyjęło się, że podczas zawodów pasterskich używa się komend w języku angielskim, oto co oznaczają:
"Come bye" - idź w lewo
"Away to me" lub " Way out " - idź w prawo
"Get up" - wstań
"Lie down" - połóż się
"Walk on" - podejdź
"Stedy" - powoli
"Get back" - odwróć się

 
Magdalena Michalska
+48 792 737 176

Piotr Michalski
+48 792 246 076

Kontakt meilowy:
psiejstwo@gmail.com

KIELNO/koło Gdyni - POLAND