Wzorzec

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
Data publikacji obowiązującego wzorca: 08.09.1988
Użytkowanie: Pies owczarski.
Klasyfikacja FCI: Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające.
Sekcja 1 - Psy pasterskie.
Próby pracy wymagane.

WYGLĄD OGÓLNY:

Harmonijny, o eleganckich liniach, łączy klasę, wdzięk i budowę dostatecznie mocną, aby zapewniała odpowiednią wytrzymałość.
Niepożądana budowa ciężka lub subtelna i wiotka.

ZACHOWANIE - TEMPERAMENT:

Wytrzymały, zdolny do ciężkiej pracy pies owczarski, bardzo łatwy do układania.
Bystry, ożywiony, szybko reagujący, inteligentny. Nie może być nerwowy ani agresywny.

GŁOWA:

Czaszka dość szeroka, guz potyliczny niewidoczny. Policzki wyraźne.
Kufa zwęża się ku nosowi, jest dość krótka i mocna. Długość mózgoczaszki mniej więcej równa długości trzewioczaszki. Stop bardzo wyraźny. Nos czarny, z wyjątkiem psów czekoladowych i czerwonych, u których jest czekoladowy i błękitnych, u których jest łupkowoszary. Nozdrza szerokie.
Oczy: Szeroko rozstawione, owalne, średniej wielkości, brązowe, tylko u psów marmurkowych oczy mogą być całkowicie lub częściowo niebieskie. Wyraz łagodny, bystry i inteligentny.
Uszy: Średniej wielkości i twardości, szeroko osadzone, stojące lub częściowo załamane, ruchliwe.
Uzębienie: Szczęki i zęby mocne, komplet siekaczy styka się w zgryzie nożycowym.

SZYJA:

Odpowiednio długa, mocna, dobrze umięśniona, lekko łukowato wygięta, grubsza u nasady.

KOŃCZYNY PRZEDNIE:

Oglądane z przodu równoległe, przy oglądaniu z boku śródręcza lekko nachylone. Kościec mocny, ale nie ciężki. Łopatki ustawione skośnie, łokcie przylegające do tułowia.

TUŁÓW:

Dobrze umięśniony, żebra dobrze wysklepione, klatka piersiowa głęboka i dosyć szeroka, lędźwie dobrze umięśnione, słabizna głęboka, nie podkasana.
Długość tułowia nieco większa od wysokości w kłębie.

KOŃCZYNY TYLNE:

Dobrze umięśnione, zad łagodnie opada do nasady ogona. Uda długie, szerokie i mocno umięśnione, stawy kolanowe mocno kątowane, stawy skokowe dobrze kątowane i nisko umiejscowione. Śródstopia prostopadłe do podłoża i równoległe wobec siebie, gdy patrzeć na nie z tyłu.

ŁAPY:

Owalne, opuszki grube, mocne i sprężyste, palce zwarte i wysklepione.
Pazury krótkie i mocne.

OGON:

Dość długi, ostatnim kręgiem sięga przynajmniej stawu skokowego, nisko osadzony, bogato owłosiony, z końcem zakręconym do góry, stanowi ładne wykończenie sylwetki. Przy pobudzeniu może być wzniesiony, ale nigdy zakręcony nad grzbietem.

CHODY:

Swobodny, płynny i niezmordowany, skradający się, łapy podnoszone jak najniżej. Każdy krok ma świadczyć o zdolności do szybkiego ruchu.

OKRYWA WŁOSOWA:

Sierść: Dwie odmiany: średniodługa i krótka. W każdym przypadku włos okrywowy gęsty, średniej twardości, podszerstek miękki i gęsty, dający ochronę przed niepogodą. Sierść średnio długa tworzy grzywę, portki i pióro na ogonie. Na głowie, uszach, przednich nogach (poza piórami) i tylnych poniżej stawu skokowego sierść krótka i gładka.

Umaszczenie: Dopuszczalne rozmaite umaszczenia, ale biel nie może przeważać.

WZROST:

Idealny wzrost to 53 cm dla psa, dla suki nieco mniej.

WADY:

Wszystkie odstępstwa od tego, co podano powyżej, powinny być traktowane jako wady, powodujące odpowiednie obniżenie oceny.

UWAGA:

Samce muszą mieć dwa, prawidłowo wykształcone jądra, całkowicie umieszczone w worku mosznowym.

Komentarz Mirosława Redlickiego - źródło - Brytyjskie psy pasterskie. M. Redlicki.


Wzorzec border collie jest niezbyt precyzyjny i zostawia sędziemu bardzo szerokie pole do interpretacji. Mozna dodać - na szczęście - gdyż na ringi wystawowe trafiaja psy bardzo różne .
Wśród border collie istnieje bowiem przynajmiej kilkanaście typów , od psów pracujących ,po "krańcowy" typ wystawowy. Psy z linii pracujących są zazwyczaj dośc krótkie i wysokonożne , częto krótkowłose (taki włos jest nieporównanie bardziej praktyczny) i bardziej stromo kątowane. Psy typowo wystawowe , które w większości pochodzą z Nowej Zelandii i Australii , są wydłużone , niskie i owłosione, nawet bardziej niż opisuje to wzorzec - długi włos porasta także tułów.


Największą uwagę w ocenie tej rasy zwraca sie na ruch . Musi on byc swobodny , o idealnie równoległej akcji kończyn tylnych . Ponadto -o czym wzorzec nie mówi - border collie porusza sie " niskim frontem", jakby stale trochę przypadnięty przodem do ziemi . Bardzo ważne jest ,aby przednie łapy nie były podnoszone wysoko . Wszystko to trochę trudno jest opisać , ale wystarczy popatrzeć na pracujące bordery , aby zrozumieć , jak powinny poruszać sie w ringu wystawowym.
Umaszczenie nie ma żadnego znaczenia tylko u psów pracujących , natomiast na wystawach za błąd uznaje się łaciatośc i niesymetryczne rozłożenie bieli na głowie(...). Spotykane umaszczenia to czarne (najczęściej) , marmurkowe , czarne i czekoladowe podpalane rude i błękitno- szare.(...)

 
Magdalena Michalska
+48 792 737 176

Piotr Michalski
+48 792 246 076

Kontakt meilowy:
psiejstwo@gmail.com

KIELNO/koło Gdyni - POLAND