Czy to pies dla Ciebie

  

Ponieważ zainteresowanie rasą border collie rośnie, chciałam podzielić się moimi spostrzeżeniami odnośnie tego, kto powinien mieć border collie i dla kogo one kompletnie się nie nadają. Dzwoni i pisze do nas bardzo wiele osób, które zadają ważne pytania, na które chcemy jak najrzetelniej odpowiedzieć. Mamy nadzieję, że ten dział będzie pomocny dla osób zastanawiających się nad rasą.

 

Czy border collie potrzebuje dużo ruchu ?

 

Tak, bordery to psy aktywne. To psy stworzone do życia na dużych przestrzeniach i kochające wolność i bieganie bez smyczy.
Pamiętajmy, że rasa została stworzona do pracy na wsi, ze zwierzętami.  
Border collie to nie jest pies maratończyk, jak husky. Bordery nie będą zadowolone z samego "wybiegania". 
Często osoby, które dzwonią do nas pytają ile ten pies musi biegać. Otóż biegać wcale jakoś nadzwyczajnie długo nie musi. Nie więcej niż inne rasy owczarskie, takie jak Owczarek Niemiecki, czy rasy myśliwskie takie jak goldeny, wyżły. 2h spacer całkowicie "wybiega" bordera.
To co wyróżnia bordera, to jego potrzeba mentalna. 
Jeśli nie mamy do dyspozycji owiec, lub nie trenujemy jakiegoś sportu, musimy zapewnić tym psom odpowiednią stymulację umysłu.

Co na przykład możemy zrobić:
- na spacerze powinniśmy ćwiczyć posłuszeństwo, sztuczki, przeskakiwanie przeszkód terenowych, chodzenie po zwalonych kłodach drzew itd.
- spacery w nowe, ciekawe miejsca, wędrówki po górach, lasach i innych ciekawych dla psa terenach. Psy uwielbiają wędrówki. Podczas takiego spaceru w nieznane pies całkowicie się spełnia, jego potrzeby są zaspokojone
- bieganie przy rowerze ( oczywiście pies już musi być w pełni ukształtowany i zdrowy ), rolkach, nartach.
- pływanie
- zabawy w tropienie

 

Czy border collie nadaje się jako pies dla dziecka ?

Nie, border collie absolutnie nie może mieć za przewodnika dziecka. To bardzo inteligentny pies i nie jest łatwo go przez to wychować. Czasem nawet dorośli ludzie mają z tym problem.
Border może mieszkać z dziećmi, ale jego przewodnikiem i wychowawcą musi być osoba dorosła, która potrafi zająć się psem i jego edukacją.

 

Czy border collie nadaje się do miasta ?

Tak, border dostosuje się do sytuacji w mieście. Warunkiem jest praca z psem, zapewnienie mu szkolenia podstawowego, wczesna socjalizacja z miastem. Border collie świetnie odnajdują się w mieście, gdy mają odpowiednią dawkę ruchu i treningu.

 

Czy border collie zaganiają samochody i czy da się je tego oduczyć ?

Tak, zdarza się, że niektóre psy mają chęć gonienia za autami, rowerami i wszelkimi uciekającymi obiektami.
Spowodowane jest to ich przeznaczeniem, miały ścigać i zaganiać owce.
Przy odpowiedniej pracy jesteśmy w stanie opanować to zachowanie całkowicie. Jeżeli Twój pies ma taki problem, proszę nie lekceważ tego! To może zakończyć się tragicznie. Wystarczy trening u dobrego szkoleniowca i pies przestanie interesować się takimi obiektami.

 

Czy border collie dobrze dogadują się z innymi psami i czy można wziąć bordera jako kolejnego psa w domu ?

Tak, bordery z reguły dobrze dogadują się z innymi psami. 
Bardzo dobrze żyją i lubią żyć w grupie. Pies, który ma swojego psiego towarzysza o wiele łatwiej znosi samotność i lepiej się czuje.

 

Czy border collie może mieszkać na zewnątrz ?

Jeśli zapewnimy psu codzienny kontakt z właścicielem, zajęcie, spacery i zabawę, ciepłe zaciszne miejsce, to tak. Border collie może mieszkać na zewnątrz ale musimy pamiętać, że większą część dnia powinien spędzać z człowiekiem. 
To nie jest pies stróżujący, który zajmie się obroną terytorium. Jeśli pozostawimy go bez opieki i zabawy, będzie nieszczęśliwy i nie ma sensu posiadanie takiego psa. 

 

Mam duży teren, pies będzie miał gdzie się wyszaleć

Bardzo często dostajemy tego typu informację, jako zapewnienie dobrostanu bordera.
Otóż..duży teren - super, ale to dla border collie jest w ogóle nieistotne. Pies sam się NIE WYBIEGA i nie będzie szczęśliwy.
Możemy w ogóle nie mieć terenu, możemy mieć mały teren ale border collie i tak z niego korzystał sam nie będzie.
To pies, który uwielbia współpracę z człowiekiem, wspólny spacer, wspólne zabawy, wspólne spędzanie czasu.
Sam pies tylko wypoczywa, a do tego teren mu nie jest potrzebny.
Pamiętajmy, że psy są bardzo inteligentne i do spaceru potrzebują nowych miejsc i nowych zapachów, a nie ciągle tego samego terenu.


Czy border collie może mieszkać razem z kotem, szczurem, świnką morską, etc...

Border collie nadaje się do mieszkania z innymi gatunkami zwierząt. 
Nie jest niebezpieczny dla innych zwierząt domowych. Natomiast może się zdarzyć, że będzie wpatrywał się godzinami i próbował hipnotyzować wzrokiem. Czasem inne zwierzęta czują się z tym mało komfortowo, natomiast zwykle do tego przywykają.
My posiadamy koty i bordery nie gonią naszych kotów, jedynie niektóre z nich godzinami się w nie wpatrują.

 

Zachęcamy również do przeczytania najczęściej wymienianych przez nowych właścicieli wad i zalet border collie
BORDER COLLIE W OCZACH NABYWCY - KLIKNIJ ABY WEJŚĆ